3M nagrodził najzdolniejszych naukowców młodego pokolenia

Redakcja PR - 05.06.2017
67

3M nagrodził najzdolniejszych naukowców młodego pokolenia

W ostatni piątek, tj. 2 czerwca zakończyła się druga edycja ogólnopolskiego konkursu 3Mind, skierowanego do studentów i absolwentów szkół wyższych, organizowanego przez firmę 3M. Jak zademonstrować działanie taśmy, która pozwala na utrzymanie ciężaru… słonia? Z takim i podobnymi wyzwaniami zmierzyło się 100 młodych inżynierów. Zwycięski zespół już wkrótce rozpocznie staż w  jednym z najlepszych ośrodków R&D tej firmy we Wrocławiu!

Działalność badawczo-rozwojowa stanowi coraz istotniejszy obszar funkcjonowania firm na całym świecie. Dzięki niej, mogą one efektywnie odpowiadać na potrzeby klientów oraz mierzyć się z wyzwaniami dynamicznie zmieniającego się rynku. Inwestycje w innowacje są kluczowe z perspektywy rozwoju biznesu, dlatego 3M przeznacza na działania badawczo-rozwojowe aż 5,6% światowej sprzedaży i zatrudnia ponad 10 tysięcy naukowców. Polscy badacze działają w kilku obszarach: wspierają produkcję, zajmują się modyfikacjami produktów na rynki lokalne, ale również pracują nad zupełnie nowymi rozwiązaniami. Projektują innowacje z wielu różnych dziedzin – od produktów typowo konsumenckich po zaawansowane technologie przemysłowe. Zespół naukowców bardzo szybko i efektywnie się rozwija – to właśnie z wrocławskiego ośrodka R&D zgłaszanych jest najwięcej pomysłów na nowe produkty w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej!

Pracodawcy doceniają pomysłowość i wiedzę polskich studentów. To dzięki pasji i zaangażowaniu pracowników 3M, którzy ukończyli polskie uczelnie, udało się wdrożyć wiele przełomowych rozwiązań, również globalnie. Są to m.in. nowa generacja opatrunków 3MTMScotchcast™ (zastępujących tradycyjny gips mineralny) czy najbardziej zaawansowane technicznie tarcze ścierne – 3MTM Cubitron TM II.

Amerykański inwestor stawia na rozwój współpracy z uczelniami, umożliwiając młodym ludziom rozwijanie ich potencjału naukowego i kreatywności, a także wspierając zdobywanie przydatnych kompetencji zawodowych. Naturalną konsekwencją a zarazem finalnym etapem weryfikacji umiejętności młodych inżynierów jest właśnie kilkuetapowy konkurs 3Mind, którego celem jest wyłuskanie najzdolniejszych naukowców. Zwycięzcy, wybrani spośród 100 uczestników konkursu, rozpoczną staż zawodowy i zasilą szeregi zespołu R&D, 3M we Wrocławiu.

Zadaniem uczestników było opracowanie  mechanizmu prezentującego działanie wybranych produktów. Była to wyjątkowa okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę teoretyczną w praktyce. Finaliści, pracując w trzech pięcioosobowych interdyscyplinarnych zespołach, stworzyli narzędzia, które znajdą realne zastosowanie w Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu.

 – Wrocławskie Centrum Innowacji 3M to przestrzeń, w której pokazujemy, jak nauka zastosowana w praktyce zmienia otaczający nas świat. Dla wielu absolwentów, udział w 3Mind to szansa spełnienia zawodowych marzeń i ambicji  – opowiada Emilia Demczur, opiekun Centrum i organizator konkursu.

Tegoroczne zadanie konkursowe konkursu 3Mind polegało na demonstracji właściwości taśmy piankowej 3MTM VBHTM, która jest jednym z najmocniej łączących materiałów dostępnych na rynku. Jej siła pozwala montować fasady budynków, a elementy nią połączone są w stanie dać opór nawet… ciężarowi słonia. Przez kilka tygodni zespoły pracowały pod okiem mentorów z firmy 3M nad złożonymi konstrukcjami, czego efekty można było zobaczyć podczas Gali Finałowej.

Ocenie jury podlegały: kreatywność, jakość wykonania, wartość praktyczna, umiejętność pracy w grupie, jak i aspekty ekonomiczne projektu – czynniki, które w warunkach biznesowych mają ogromne znaczenie.

 – W ramach konkursu stworzyliśmy realną sytuację biznesową. Uczestnicy konkursu wybrani w fazie rekrutacji, zostali wcieleni do zespołów,   gdzie każdy posiadał unikalne kompetencje. Określiliśmy  szczegółowo terminy ukończenia poszczególnych etapów projektu, jak przyznaliśmy budżet na jego wykonanie – opowiada Tomasz Duda, Dyrektor R&D w Polsce i dodaje – Taka forma prowadzenia konkursu najlepiej uwypukla wyzwania z jakimi się mierzą pracownicy działu R&D i pozwala uczestnikom się do nich odpowiednio przygotować.

Pierwszą nagrodę w konkursie przyznano zespołowi, który w celu zaprezentowania wytrzymałości oraz wszechstronności zastosowania taśmy piankowej 3MTM VBHTM, stworzył… schody. Ich stopnie, choć zbudowane z różnorodnych materiałów i połączone jedynie za pomocą taśmy, odznaczały się niezwykłą solidnością – z powodzeniem wytrzymały obciążenie kilku osób. W skład zwycięskiego zespołu wchodzili: Zuzanna Banaś, Agnieszka Grabarek, Agata Błaszczyńska, Anna Maria Wójcik oraz Marcin Śledziński.

 – Zadanie konkursowe nie było łatwe, ale stanowiło ciekawe wyzwanie. Bardzo się cieszymy, że nasza koncepcja spodobała się jury. Już nie możemy się doczekać, by dołączyć do zespołu R&D w 3M i tam rozwijać kolejne pomysły. A mamy ich wiele – powiedziała Agata Błaszczyńska.

Zwycięska drużyna już niebawem rozpocznie staż w Dziale Badań i Rozwoju 3M, w ramach którego uczestnicy będą współpracować z wrocławskimi naukowcami przy międzynarodowych projektach. Skonstruowaną przez finalistów rozwiązania można podziwiać we wrocławskim Centrum Innowacji 3M.

Partnerem konkursu 3Mind jest Fundacja Manus, zaś projekt objęty został Honorowymi Patronatami Prezydenta Miasta Wrocławia, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Koalicji na Rzecz Polskich Innowacji. Patronem medialnym jest Polskie Radio Wrocław.

Comments

comments

67
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...