26 nieznanych faktów o Google’u

Redakcja PR - 12.07.2016
99

Kiedy czegoś nie wiesz, wrzucasz to w Google

Jaki jest twój pierwszy odruch kiedy nie rozumiesz czegoś w pracy? Albo kiedy szef każe ci wykonać zadanie w Excelu i nie wiesz gdzie zacząć? A może kiedy twój znajomy chcę się z tobą spotkać w centrum w jakiejś restauracji, o której nigdy w życiu nie słyszałeś? Zapewne odpowiedź brzmi: ”Wrzucam to w Google”.

Nie ma wątpliwości że wyszukiwarka ta znacznie ułatwiła nam życie. Dziś pewnie nie możesz sobie wyobrazić, jak to było bez Google’a w zasięgu ręki. Ale pomimo korzystania z tej wyszukiwarki kilka razy dziennie (przynajmniej parę razy), prawdopodobnie nie wiesz za wiele o samej firmie. Oto kilkanaście mało znanych faktów o Google:

 1. Jedna z wcześniejszych wersji Google’a mogła przetworzyć tylko 30­50 stron na sekundę. Teraz wyszukiwarka może przetworzyć nawet miliony stron na sekundę.
 2. Na początku Google był przechowywany na dziesięciu twardych dyskach o pojemności 4GB w opakowaniu z klocków Lego, teraz wystawionych w Stanford University. Opakowanie z Lego umożliwiło założycielom powiększenie ich pojemności z łatwością. Obecnie indeks ma ponad 100 milionów GB danych.
 3. Originalnie Google miał się nazywać „Backrub”, opierając się na sposobie, w jakim system wyszukiwał i ustawiał strony w wyszukiwaniu poprzez back links.
 4. Jako że założyciele nie chcieli mieć swojego własnego biznesu, próbowali sprzedać wyszukiwarkę. Yahoo na początku nie przyjął oferty, kiedy w 2002 chcieli kupić Gooogle’a za 3 miliardy dolarów. Tym razem właściciele się nie zgodzili – teraz wartość korporacji szacowana jest na 400 miliardów dolarów!
  3074338151_bd70b7f3a0_m
 5. Sama nazwa firmy ­”Google” jest zwykłym błędem ortograficznym. Jedna z historii głosi, że inwestorzy źle napisali matematyczny zwrot ‘googol’ jako ‘google’, i tak już zostało.
 6. Nieoficjalne motto firmy to “Nie bądź zły”.
 7. Stanford wciąż ma patent do algorytmu Google’a, który nazywa się PageRank.
 8. W 1998 strona główna Google miała także wykrzyknik, który jest dzisiaj wiązany z Yahoo.
 9. Pierwszy Google Doodle w 1998 był wiadomością do użytkowników, że przez pewien czas nie będą rozwiązywane problemy techniczne, jako że Brin i Page (założyciele google) jechali wtedy na the Burning Man festiwal w Nevadzie. Obrazkiem był człowiek stojący z drugim ‘O’.
 10. Strona główna Google jest wyjątkowo minimalistyczna, jako że założyciele nie znali  języka HTML wystarczająco, aby poprawić jej wygląd.
 11. Do marca 2011, wyszukiwarka była wyrównana do prawej zamiast do środka, jak jest to teraz.
 12. Pierwszym kawałem firmy w Prima Aprilis był w 2000, kiedy ogłoszono że wyszukiwarka potrafi teraz czytać w myślach użytkowników, a nazwano to “MentalPlex”.
 13. Google dodał Klingoński jako możliwy język strony w 2002.
 14. Pierwszym twittem firmy było “I’m feeling lucky” w kodzie Morse’a.
 15. W 2006, słowniki Merriam­Webster i Oxford English włączyli czasownik “google” do ich list. Został zdefiniowany jako „szukanie informacji o kimś lub o czymś w Internecie używając wyszukiwarki internetowej Google”.
 16. reCAPTCHA Google pomaga ich komputerom czytać tekst. Urządzenia potrafią identifikować słowa zeskanowane z książek, nawet jeśli są pokrzywione.
  7735087082_f588eea919_o
 17. Google Street View sfotografował ponad 28 milionów mil.
 18. Na rzecz google pracuje 200 kóz. Do ich zadań należy „koszenie” trawy w siedzibie głównej.
 19. Psy z silnymi pęcherzami i miłym usposobieniem są akceptowane w biurach, ale przynoszenie kotów jest  niechętnie widziane ze względu na dużą liczbą obecnych psów.
 20. Google znany jest z wyśmienitego jedzenia i przekąsek, które zapewniania swoim pracownikom; Pierwszą przekąską którą w 1999 zaproponowano pracownikom była Swedish Fish.
 21. Siedziba główna Google jest pełna dziwnych ozdób, jak na przykład T. rex o imieniu Stan, rakieta kosmiczna, różowe flamingi, figurki Lego, baseny z piłeczkami dla dorosłych, i budki telefoniczne pomalowane w kolory Google.
 22. Wszyscy pracownicy Google są nazywani ‘Googlers’, nowi pracownicy są znani jako ‘Nooglers’.
 23. Brat Larry’ego Paige’a był jednym z założycielem eGroups, firmy, którą kupiło Yahoo w 2000 za około 500 milionów dolarów.
 24. Larry Paige i Sergey Brin spotkali się w Stanford, kiedy Brin został poproszony o oprowadzenie nowego Page po szkole.
 25. Google kupuje nową firmę średnio co tydzień od 2010.
 26. Google przejął YouTube’a w trakcie serii spotkań w restauracji Denny’s.

2552208846_b8bc3e925d_o

Od samego początku Google ciężko pracował aby być niekonwencjonalną i innowacyjną firmą. Stawiany jest jako wzór nowoczesnej firmy technologicznej,  która cały czas stawia wysoko poprzeczkę dla kreatywności.

Comments

comments

99
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...