200 000 certyfikatów SSL w nazwa.pl!

Informacja Prasowa - 26.07.2018
247

200 000 certyfikatów SSL w nazwa.pl!

Google wprowadziło długo zapowiadaną zmianę dotyczącą szyfrowania protokołu HTTP.  Od teraz każda strona, która nie posiada zabezpieczenia w formie certyfikatu SSL, chroniącego dane użytkownika, będzie oznaczana jako niebezpieczna. Tymczasem nazwa.pl wydała już ponad 200 tys. z planowanych 500 tys. certyfikatów SSL, które mają otrzymać klienci firmy w ramach posiadanych domen.

Mimo tego, że właściciele stron WWW mieli dużo czasu na dostosowanie się do zmiany, jaką zapowiadało Google, tuż przed jej wprowadzeniem rynek nadal niechętnie reagował na zapowiedzi twórców najpopularniejszej przeglądarki internetowej. Podobne zmiany zapowiedziała także Mozilla w Firefoxie. Dostawcy przeglądarek jasno wyznaczyli kierunek związany ze zwiększaniem poziomu bezpieczeństwa użytkowników stron WWW.
Tymczasem w ubiegłym tygodniu Internet obiegła informacja o rozpoczęciu wydawania certyfikatów SSL dla ponad 500 tys. domen przez nazwa.pl w ramach opłaty za domeny internetowe. To nowość, gdyż do tej pory, aby wdrożyć certyfikat SSL DV chroniący stronę WWW, należało zakupić komercyjny certyfikat SSL w rynkowej cenie ponad 100 zł. Alternatywą było skorzystanie z darmowego rozwiązania Let’s Encrypt. Darmowe rozwiązanie nie oznacza jednak, że jego zastosowanie nie wiąże się z kosztami, gdyż niewielu operatorów w Polsce zdecydowało się na automatyczną instalację i wyręczenie klientów w tym zakresie. Wdrożenie  Let’s Encrypt powoduje duże koszty związane z wynajęciem specjalisty IT do instalacji takiego certyfikatu. W dodatku certyfikaty Let’s Encrypt wystawiane są na 3 miesięczny okres ważności, podczas gdy komercyjne certyfikaty zaoferowane przez nazwa.pl mają ważność 12 miesięcy. Od klientów, którzy byli zmuszeni instalować certyfikaty Let’s Encrypt na swoim serwerze wymagało to cztery razy więcej pracy w ciągu roku niż w przypadku zakupu komercyjnego certyfikatu SSL i instalacji go na swoim serwerze. Jeżeli nawet klient zainwestował w automatyzację procesu odnawiania certyfikatu, to i tak takie wymiany certyfikatów wymagały nadzoru ze strony specjalisty IT, którego wynagrodzenie wynosi więcej niż jednorazowy koszt komercyjnego certyfikatu.
Jak wynika z danych nazwa.pl, po tygodniu od rozpoczęcia nadawania certyfikatów SSL zostało wydane i zainstalowane już ponad 200 000 certyfikatów nazwaSSL DV, co zapewne czyni tę firmę już na dzień dzisiejszy liderem rynku w tej dziedzinie, gdyż na stronie innej dużej firmy hostingowej można było jeszcze kilka dni temu przeczytać, że obsługiwała ona 110 000 certyfikatów SSL. Wynik został więc już przebity o 100%.
Nadawanie certyfikatów SSL to proces czasochłonny, dlatego nazwa.pl poinformowała swoich klientów o tym, że cała operacja może potrwać nawet do 4 tygodni. Jak jednak widzimy, w przeciągu 7 dni zostały wystawione certyfikaty dla już 40% wszystkich domen, które nazwa.pl planuje zabezpieczyć. Jak zapewnia firma, dla domen nowo rejestrowanych i przenoszonych do nazwa.pl od innych rejestratorów, proces nadawania certyfikatów SSL odbywa się w przeciągu 24 h. Jeżeli tempo nadawania i instalacji certyfikatów zostanie utrzymane, to w pierwszym tygodniu sierpnia wszystkie domeny klientów nazwa.pl zostaną zabezpieczone.

Źródło: http://web.archive.org/web/20180711092611/http://home.pl/

Comments

comments

247
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...