2 miliony nowych drzew i butelki z surowca wtórnego
Rusza 10. edycja programu „Po Stronie Natury”, w ramach której posadzonych zostanie kolejne 2 miliony drzew. Na sklepowe półki trafi dokładnie taka sama liczba wyjątkowych butelek wody niegazowanej Żywiec Zdrój – wyjątkowych, bo zrobionych aż w 50% z surowców wtórnych. Tegoroczna odsłona programu skupia się na edukacji o recyklingu – okazuje się bowiem, że wciąż mamy wiele do nadrobienia w tej kwestii.
Wielkie wyzwanie, niewiele czasu
Zgodnie z dyrektywami UE, w roku 2020 Polska musi osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu[1], który obecnie wynosi tylko 26% – Aktualne dane pokazują, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii recyklingu w Polsce, w tym edukacji na ten temat. Właśnie dlatego w jubileuszowej edycji programu „Po Stronie Natury” razem z naszymi partnerami chcemy zwrócić uwagę na to, że odpady to surowce, które warto segregować, by móc ich ponownie użyć – tłumaczy Inga Songin, dyrektor marketingu i PR Żywiec Zdrój S.A. Aby to podkreślić, a zarazem pokazać możliwości płynące z przetwarzania plastiku, Żywiec Zdrój stworzył limitowaną serię dwóch milionów innowacyjnych butelek w 50% stworzonych z surowca wtórnego, czyli przetworzonego plastiku (rPET, ang. recycled PET). – Chcemy w ten sposób pokazać, że plastikowej butelce można nadać drugie życie i stworzyć z niej np. kolejne butelki – dodaje Inga Songin. Ta wyjątkowa seria trafiła na sklepowe półki pod koniec marca.
Zadanie: segregowanie!
Odzyskiwanie plastiku ma ogromny potencjał. Warto wiedzieć, że kluczowe znaczenie w wieloetapowym procesie recyklingu tego surowca ma umieszczanie opakowań w odpowiednich pojemnikach. – To od nas wszystkich zależy, co stanie się z plastikową butelką po zużyciu produktu. Pamiętajmy, by wrzucać ją do właściwego, żółtego pojemnika! Tylko wtedy ma szansę zyskać drugie życie i powrócić do nas jako nowy przedmiot – ubranie, pojemnik na żywność czy element mebla – tłumaczy Martyna Wojciechowska, ambasadorka programu Żywiec Zdrój „Po Stronie Natury”.
2 miliony nowych drzew
W ramach programu „Po Stronie Natury”, od początku jego trwania, Żywiec Zdrój i liczni partnerzy posadzili już ponad 6 milionów drzew. Działania w ramach jubileuszowej edycji programu wspierają: PTTK, Fundacja Ekologiczna „Arka”, Outriders oraz Lasy Państwowe, których rzeczniczka prasowa Anna Malinowska informuje: Naszą misją i jednym z podstawowych zadań jest dbanie o przyrodę, którą gospodarujemy na 1/3 powierzchni Polski. Dlatego z ogromną chęcią od lat angażujemy się w program „Po Stronie Natury”. W tym roku w ramach programu nasi leśnicy posadzą aż 2 miliony nowych drzew!
Jeden program, wiele celów
Dotychczas w ramach programu udało się także zrealizować 115 lokalnych projektów ekologicznych oraz odnowić niemal 1000 km szlaków turystycznych i wyposażyliśmy wiele górskich schronisk PTTK w urządzenia wspierające recykling butelek wytworzonych z plastiku! Jednym z działań realizowanych w ramach akcji jest konkurs grantowy „Inicjatywy Po Stronie Natury”. Konkurs ma na celu wyłonienie pomysłów na projekty fotograficzne, wideo, studenckie, ekoinnowacje i reportaże, popularyzujące ochronę przyrody i dbałość o nią. Zgłoszone pomysły muszą nawiązywać do tematu przewodniego tegorocznej edycji konkursu – „poWTÓRNE życie – mówi Anna Górnicka z Outriders, organizacji odpowiedzialnej za koordynację konkursu. Nabór wniosków trwa jeszcze do 26 kwietnia na stronie inicjatywy.postronienatury.pl. Zwycięzcy mogą zdobyć nawet 25 tys. zł na realizację swoich pomysłów.
Zmiana jest w nas
– Aby zmieniać nasze otoczenie, musimy najpierw nauczyć się zmieniać siebie. Edukacja ekologiczna jest istotna w przypadku każdego, bez względu na wiek. Wszystkim nam zależy przecież na czystym środowisku i pozyskiwaniu wiedzy na temat tego, jak możemy o nie dbać. Dlatego inicjatywy takie jak program „Po Stronie Natury” są tak ważne i potrzebne – zależy nam na kształtowaniu postaw i świadomości ekologicznej Polaków, a w szczególności zachęcanie do działania na rzecz natury, by mogły z jej uroków korzystać przyszłe pokolenia – tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.
Podwójne zobowiązanie
Zrównoważony rozwój oraz troska o naturę od dawna są wpisane w misję firmy Żywiec Zdrój S.A., która nieustannie szuka nowych rozwiązań, które pozwolą ją realizować. Zarówno konsekwentnie wdrażany program „Po Stronie Natury”, jak i kolejne innowacje wprowadzane w opakowaniach to zmiany, które pozwolą dalej redukować ilość odpadów, zamknąć cykl obiegu odpadu, co zmniejsza zużycie surowców naturalnych, a w konsekwencji – także zmniejszenie śladu węglowego, co przez ostatnich 10 lat Żywiec Zdrój zrobił, zmniejszając emisję CO2 o 43%.
Jednak, aby wyniki były jeszcze bardziej widoczne, konieczne jest zaangażowanie wszystkich stron, w tym konsumentów. Do nich właśnie są skierowane działania edukacyjne na temat segregacji odpadów i recyklingu. Na stronie programu: www.postronienatury.pl można znaleźć nie tylko więcej informacji na jego temat, lecz także materiały edukacyjne.