100 największych światowych firm wartych rekordowe 17,4 bln dolarów

Redakcja PR - 06.07.2017
111

100 największych światowych firm wartych rekordowe 17,4 bln dolarów

Już szósty rok z rzędu najbardziej wartościową spółką na świecie jest Apple, która w bieżącym roku zwiększyła ponad dwukrotnie różnicę do drugiej spółki w rankingu Alphabet (właściciel Google) w stosunku do zeszłego roku. Łączna wartość rynkowa 100 największych spółek na świecie wzrosła o 1.861 mld dolarów (czyli 12%).

Ranking firmy PwC „100 największych światowych spółek pod względem wartości rynkowej” uwzględnia zmiany kapitalizacji przedsiębiorstw w okresie od 31 marca 2016 roku do 31 marca 2017 roku, w tym dynamikę i trendy w ujęciu globalnym, krajowym i sektorowym.

„Przepaść pomiędzy największymi spółkami ze Stanów Zjednoczonych oraz spółkami z reszty świata ciągle się pogłębia. Amerykańskie firmy zwiększają globalny zasięg, wysoki poziom innowacyjności, oraz siłę finansową – stanowi to wyraźny kontrast w stosunku do spółek pochodzących z Wielkiej Brytanii i Europy, które wciąż tracą pozycje w rankingu. Po okresie niepewności na rynkach azjatyckich, chińskie firmy nabrały siły, a Tencent oraz Alibaba szykują się, aby wejść do Top 10 w przyszłym roku” – mówi Bartosz Margol, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

  • Spółki ze Stanów Zjednoczonych zwiększyły swoje prowadzenie w rankingu PwC TOP 100, podczas gdy liczba i łączna wartość spółek z Europy spadły.
  • Łączna kapitalizacja wszystkich spółek z rankingu odrobiła straty z 2016 roku wzrastając o 12% względem analogicznego okresu poprzedniego roku osiągając rekordowy poziom 17,4 bln dolarów.
  • Liczba spółek ze Stanów Zjednoczonych wzrosła z 54 w roku ubiegłym do 55 w bieżącym rankingu. Udział firm z USA pod względem kapitalizacji wzrósł nieznacznie do 63% (z 62%, czyli o 1.292 mld dolarów). Obecnie wszystkie spośród 10 największych spółek pochodzą z USA.
  • Z rankingu wypadły kolejne dwie spółki z Europy i aktualnie jest ich 22. Spadł również łączny udział firm europejskich w kapitalizacji – z 19% do 17% (przy względnie niewielkim spadku wartości o 35 mld dolarów).
  • Wielka Brytania utrzymuje trzecią pozycję z pięcioma firmami w TOP 100, pomimo utraty dwóch przedsiębiorstw z rankingu w porównaniu z zeszłym rokiem (w następstwie wycofania z giełdy SABMiler po przejęciu przez Anheuser-Busch InBev oraz niezakwalifikowania się w bieżącym roku Vodafone do TOP 100).
  • Łączny udział przedsiębiorstw z Chin i Hongkongu pozostał niezmieniony na poziomie ok. 12%. Dwie chińskie spółki Tencent oraz Alibaba uplasowały się odpowiednio na pozycjach 11 oraz 12, odnotowując znaczący wzrost w rankingu w 2017 roku.
  • Już szósty rok z rzędu najbardziej wartościową spółką na świecie jest Apple, która w bieżącym roku zwiększyła ponad dwukrotnie różnicę do drugiej spółki w rankingu Alphabet (właściciel Google) w stosunku do zeszłego roku.
  • Podobnie jak w zeszłym roku, w 2017 r. łączna wartość spółek z sektora technologicznego przekroczyła łączną wartość spółek z sektora finansowego.

Łączna wartość rynkowa 100 największych spółek na świecie wzrosła o 1.861 mld dolarów (czyli 12%) porównując do 31 marca 2016 roku. Wzrost ten z nadwyżką zrekompensował spadki z poprzedniego roku oraz przyczynił się do osiągnięcia rekordowej łącznej wartości rynkowej 100 największych spółek na świecie.

Niemal 70% wzrostu łącznej wartości rynkowej 100 największych spółek świata wynika ze wzrostu spółek ze Stanów Zjednoczonych, które skorzystały z dobrej sytuacji gospodarczej przed oraz po wyborach prezydenckich. W Europie udało się zatrzymać 2 lata spadków wartości rynkowej spółek, natomiast ich udział w łącznej wartości spółek z rankingu w bieżącym roku dalej się zmniejszał.

Trzeci rok z rzędu firmy z USA stanowią ponad połowę (55 wobec 54 w roku ubiegłym) wszystkich spółek przedstawionych w rankingu, a pod względem kapitalizacji – aż 63% łącznej wartości wszystkich przedsiębiorstw w TOP 100. W bieżącym roku Apple odnotował największy wzrost wartości rynkowej – w ujęciu nominalnym kapitalizacja spółki wzrosła o 149 mld dolarów (25%) w stosunku do 31 marca 2016 roku. Na drugim miejscu wśród największych wzrostów, uplasował się Amazon, który zwiększył swoją kapitalizację rynkową o 144 mld dolarów (51%) w porównaniu do 31 marca 2016 roku. Silny wzrost kapitalizacji firm amerykańskich był spowodowany także wzrostem wycen takich spółek jak Facebook, Bank of America oraz JPMorgan Chase.

Apple pozostaje liderem rankingu już szósty raz z rzędu, wyraźnie zwiększając przewagę nad drugim w rankingu Alphabet, podwajając różnicę w wycenie z 86 mld dolarów w zeszłym roku do 175 mld dolarów na dzień 31 marca 2017 roku, przy czym jeszcze w lutym 2016 roku kapitalizacja Alphabet chwilowo była wyższa niż rynkowa wycena Apple. Jest to szczególnie warte uwagi biorąc pod uwagę fakt, że Apple w roku kalendarzowym 2016 zwrócił więcej gotówki akcjonariuszom (29 mld dolarów) w postaci dywidend oraz skupie akcji (w roku kalendarzowym 2015 – 42 mld dolarów). Alphabet w 2016 roku rozdystrybuował łącznie 4 mld dolarów.

Łączna wartość spółek z sektora nowych technologii drugi rok z rzędu przewyższyła łączną wartość spółek z sektora finansowego. Ponadto, z sektora nowych technologii pochodzą wszystkie spółki z podium rankingu: Apple, Alphabet oraz Microsoft, a do tego Facebook uplasował się na szóstej pozycji. Działalność tych gigantów pokrywa praktycznie cały świat, znacząco przyczyniając się do cyfrowej rewolucji w skali globalnej.

Europejskie spółki znacząco ucierpiały w wyniku kryzysu finansowego, ale również znacznie słabiej poradziły sobie z odrobieniem utraconej pozycji w następnych latach. Jedynie 22 firmy z Europy znalazły się w rankingu (o 9 mniej względem 2009 roku oraz o 19 mniej względem roku 2008). Pod względem łącznej kapitalizacji spółki europejskie stanowią obecnie jedynie 17% rankingu (spadek z 36% z 2008 roku).

Względem ubiegłego roku łączna wartość spółek z Chin i Hongkongu wzrosła o 14%, z 11 spółkami w TOP 100 (liczba spółek nie zmieniła się od 2016 roku) – po niepewnej sytuacji na tamtejszych giełdach, chińskie rynki odzyskują pozycję w 2016 roku. Spółka Tencent odnotowała największy wzrost wartości rynkowej zwiększając swoją kapitalizację o 42% do 272 mld dolarów od 31 marca 2016 roku. Tencent oraz Alibaba są obecnie odpowiednio na 11 oraz 12 miejscu rankingu, bliskie wejścia do globalnego TOP 10.

Comments

comments

111
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...