Określenie zadania w pracy umysłowej – Peter Drucker ” 366 refleksji o dobrych praktykach zarządzania

Jerzy Ciszewski - 24.05.2016
67

366 refleksji o dobrych praktykach zarządzania – Peter Drucker

„366 refleksji o dobrych praktykach zarządzania” to złote myśli o zarządzaniu, które przydadzą się każdemu – Peter Drucker

„366 refleksji o dobrych praktykach zarządzania” – Peter Drucker to książka dla każdego biznesmena; zaś sam Peter Drucker to w opinii wielu ludzi myśliciel i geniusz w dziedzinie zarządzania. Jego przemyślenia i refleksje dotyczące: innowacyjności, przywództwa, efektywności pracy, dostosowania się do zmian są traktowane jako  kanony biznesowych mądrości i przemyśleń.

Ta konkretna książka „366 refleksji o dobrych praktykach zarządzania”  ma jedną podstawową zaletę; otóż można ją brać do ręki w dowolnym momencie i zapoznać się radą na konkretny, określony dzień roku. Proponuje wykonać,  określone zadanie biznesowo/menedżerskie.

*      *      *      *      * 

(dziś mamy wtorek, 24 maja 2016 roku) Drucker pisze:

W pracy fizycznej zadanie zawsze jest przekazywane. Jeśli zdarzyło się, że ktoś ma jeszcze służbę, wskazuje im co należy zrobić. Pracownika fabryki „programuje” maszyna lub linia montażowa.  W pracy umysłowej natomiast pytanie: co zrobić ma charakter podstawowy i decydujący, ponieważ pracowników umysłowych nie programuje maszyna. W dużej mierze kontrolują oni własne zadania – jest to ich obowiązkiem.  Ponieważ tylko oni rozporządzają najcenniejszym środkiem produkcji – własnym wykształceniem – oraz najważniejszym narzędziem, jakim jest ich wiedza.

Oczywiście korzystają też  z innych narzędzi – może to być strzykawka dla pielęgniarki czy komputer dla inżyniera.  Ale to od ich wiedzy zależy w jaki sposób i w jakim celu narzędzia te zostaną wykorzystane. Wiedzą, jakie kroki w danej procedurze mają znaczenie i jakich metod należy użyć, by ją wypełnić. To ich wiedza mówi im, które działania są niepotrzebne i powinny zostać wyeliminowane.

Praca nad produktywnością pracownika umysłowego zaczyna się więc od tego, by zapytał sam siebie: Jakie jest moje zadanie ? Jak powinno wyglądać ? Jak powinien wyglądać mój udział w jego realizacji ? A także: co przeszkadza mi w wykonywaniu zadania i jak należy tą przeszkodę usunąć  ? Pytanie: Jak ? zadajemy dopiero po odpowiedzi na pytanie: Co ?

Zadanie na dziś: Jako pracownik umysłowy określ swoje zadanie, pytając za co mi płacą ? Oraz za co powinni płacić ?

Peter Drucker ” 366 refleksji o dobrych praktykach zarządzania

Comments

comments

67
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...