„Klątwa” Wyspiańskiego, przekleństwo TVP. Zwolnienia w Telewizji Polskiej po budzącym kontrowersje spektaklu

Redakcja PR - 24.02.2017
46

Zwolnienia i zawieszenia w TVP po spektaklu "Klątwa"

Na deskach warszawskiego Teatru Powszechnego grany jest spektakl „Klątwa” w reżyserii Olivera Friljićia. O spektaklu głośno, ponieważ w opinii części osób, obraża uczucia religijne katolików ze względu na sposób ukazania krzyża i wizerunku Jana Pawła II. Reportaż o przedstawieniu zrealizowała TVP Kultura – po jego emisji pracę straciła wydawczyni Katarzyna Kuszyńska, a reporterka Anna Mikołajczyk została zawieszona. Decyzją Jacka Kurskiego z obsady „Na dobre i na złe” wyrzucona została aktorka grająca w „Klątwie” Julia Wyszyńska. 

Reportaż na temat spektaklu „Klątwa” ukazał się w sobotę na antenie TVP Kultura w magazynie „Informacje kulturalne”. W środę za materiał zawieszona została reporterka Anna Mikołajczyk, a zwolniona wydawczyni programu Katarzyna Kuszyńska.

Zdania nie zmienię – żeby mówić o spektaklu, wypada go najpierw zobaczyć. Dziękuję wszystkim za dziewięcioletnią przygodę i do zoba! – napisała w środę wieczorem na Facebooku Katarzyna Kuszyńska, cytowana przez NaTemat – A ja, nieprofesjonalna dziennikarka z brakami warsztatowymi, za zdanie, ze „Wszystkich, których porusza już sam temat, reżyser zaprasza najpierw na spektakl” zostałam zawieszona – dodała Anna Mikołajczyk, również cytowana przez NaTemat.

Jak podaje zaś serwis WP Teleshow, za portalem wpolityce.pl, prezes TVP Jacek Kurski nakazał producentom serialu „Na dobre i na złe” usunąć z obsady aktorkę Julię Wyszyńską. Powód? W „Klątwie” jej postać symuluje czynności seksualne z figurą Jana Pawła II. Ze sceny zaś wypowiada słowa:

Oliwer, znając moje poglądy, zaproponował mi scenę, w której miałam zbierać pieniądze na zabójstwo Kaczyńskiego (…) i miałam w tej scenie zapytać was, czy chcielibyście przeznaczyć pieniądze na ten cel i sprawdzić, czy nadal będziemy w ramach działania artystycznego, w tym przypadku spektaklu teatralnego. (…) Co się okazuje – naprawdę można znaleźć człowieka, który może to zrobić za 50 tysięcy euro, czyli tanio. I właśnie teraz powinna być ta scena (…) i powinnam teraz poprosić was o wsparcie finansowe” [cytat za serwisem WP Teleshow]. 

W opisie spektaklu „Klątwa”, na motywach dzieła Stanisława Wyspiańskiego, czytamy:

Spektakl Klątwa wykorzystuje motywy z dramatu Wyspiańskiego do stworzenia wielowątkowego krajobrazu współczesnej religijności i areligijności. W ramach teatru, rządzącego się własną hierarchią oraz często wykorzystującego mechanizm podporządkowania i upokorzenia, twórcy zastanawiają się, czy wyzbycie się lęku przed władzą, a nawet samej władzy, znajduje się w zakresie ich możliwości. 

Źródła: NaTemat, WP Teleshow, Teatr Powszechny

 

Comments

comments

46
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...