Kampania #DzieciNieChcąFAS

Redakcja PR - 09.09.2016
240

Fundacja EY walczy z mitami o Alkoholowym Zespole Płodowym

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży. Na każdym etapie brzemienności kobieta powinna zachować abstynencję. Uszkodzeń w wyniku FAS nie można wyleczyć lub w prosty sposób „naprawić”! Matka karmiąca piersią i pijąca alkohol przyczynia się do zwolnienie tempa rozwoju dziecka. Celem kampania #DzieciNieChcąFAS, prowadzonej przez Fundację EY, jest walka z mitami , które towarzyszą Alkoholowemu Zespołowi Płodowemu. W filmie promującym abstynencję w czasie ciąży, do przyszłych matek apelują… dzieci. Mali artyści rysują rysunki strasznych emocji, które towarzyszą codziennemu życiu najmłodszych z FAS. Kampania wystartowała przed obchodzonym na całym świecie 9 września Światowym Dniem FAS.

– Lęk, smutek, frustracja, zagubienie, poczucie odrzucenia – w świecie dzieci zdrowych to tylko ilustracje. Dla dzieci dotkniętych FAS to często przygnębiająca codzienność. Zaburza prawidłowy rozwój, izoluje od rówieśników i unieszczęśliwia na zawsze. Nie wszystkie Polki są świadome tego ryzyka i dlatego niektóre nie rezygnują z alkoholu, kiedy są w ciąży. Żeby to się zmieniło, muszą zobaczyć to, co widzą dzieci żyjące z FAS – informuje lektorka w filmie. Dlatego twórcy kampanii #DzieciNieChcąFAS na specjalnym papierze do pakowania alkoholu wydrukowali straszne rysunki, ilustrujące złe emocje dzieci. Rysunkom towarzyszy apel:

Ten i inne straszne rysunki mogą być jeszcze straszniejsze. Tak straszne, że nie możemy ich pokazać. Ale są dzieci, które widzą je cały czas. To dzieci z FAS – Alkoholowym Zespołem Płodowym, który może wywołać nawet najmniejsza dawka alkoholu wypitego przez ciężarną kobietę.

Nie pozwól, żeby takie obrazki były przygnębiającą codziennością Twojego dziecka, zaburzyły jego rozwój, odizolowały od rówieśników i prześladowały przez całe życie. Zapobiegnij FAS.

Nasza kampania ma poruszać. Bez wzbudzenia emocji niemożliwe jest uzmysłowienie jak nieodwracalne skutki dla dziecka może mieć pozornie niewinna lampka wina wypita przez kobietę w ciąży. Dlatego wykorzystaliśmy rysunki prezentujące straszne emocje. Emocje i strach, które przez chwilę poruszają odbiorcę kampanii, w rzeczywistości na co dzień towarzyszą dzieciom dotkniętym FAS. W naszej kampanii to de facto dzieci apelują do dorosłych, a zwłaszcza do mam swoich kolegów i koleżanek, które są w ciąży aby powstrzymały się od picia alkoholu – wyjaśnia Agnieszka Palka, koordynatorka kampanii ze strony Fundacji EY. – Nawet jeśli się nie przestraszą, to zrozumieją, że nie szanując zdrowia dzieci, sami są dla nich najstraszniejsi – dodaje, cytując przekaz kampanii.

FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy, to szereg zaburzeń neurologicznych i somatycznych. Pojawia się w wyniku oddziaływania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkohol jest bowiem jednym z najsilniejszych czynników mających niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Ze wszystkich substancji uzależniających to właśnie alkohol może spowodować najpoważniejsze uszkodzenia neurorozwojowe płodu. Jego oddziaływanie na dziecko jest groźniejsze niż skutki zażywania kokainy czy heroiny. Alkohol wypity w ciąży dociera do płodu przez łożysko wraz z krwią matki – może nie zaszkodzić kobiecie, ponieważ jej wątroba jest w stanie odtruć jej organizm, ale może zaszkodzić jej nienarodzonemu dziecku.

Picie alkoholu przez kobietę w ciąży zaburza rozwój jej dziecka. Alkohol, uszkadzając mózg, może spowodować zanik neuronów, ich zaburzoną  migrację lub nieprawidłowe połączenia. W wyniku powstałych uszkodzeń dziecko z FAS może borykać się z szeregiem deficytów, wśród których mogą się znaleźć problemy z logicznym powiązaniem faktów w opowiadanej historii. Słucha i słyszy, ale nie rozumie poleceń ani komunikatów, nie potrafi efektywnie zapamiętywać. Może też nie odczuwać bólu lub zmiany temperatury. Jest rozchwiane emocjonalnie – wyjaśnia Magdalena Borkowska z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. – Dzieci z FAS często mają trudności w nawiązaniu satysfakcjonujących relacji z rówieśnikami. Nie potrafią również odnaleźć się w otaczającym ich świecie, pełnym norm i zakazów. Wiele wysiłku kosztuje ich zdobywanie i posługiwanie się wiedzą. Nie potrafią wyciągać wniosków oraz łączyć faktów. Męczy je zmieniający się świat i rosnące wymagania otoczenia. Nowe sytuacje mogą wzbudzać lęk, który powoduje u nich wycofanie – dodaje.

Kampania została zainicjowana przez Fundację EY, która powstała w 2002 r. aby pomagać dzieciom szczególnie pokrzywdzonym przez los. Poprzez swoją codzienność działalność koncentruje się na rodzinnych formach opieki nad najmłodszymi, którzy utracili swoje naturalne rodziny. Równocześnie co roku stara się zwiększać świadomość społeczeństwa w obszarach, które przez wielu pozostają niezauważane. Stąd idea ogólnopolskiej kampanii społecznej poświęconej FAS. Wynika bowiem z potrzeby zainteresowania i edukowania społeczeństwa w tym trudnym temacie, który pomimo globalnego zasięgu i destrukcyjnych skutków często bywa pomijany, czy też kompletnie niezauważany w debacie publicznej.

Wydarzeniem, które wspiera kampania, jest Światowy Dzień FAS, który przypada 9 września. Dziewiątki w dacie mają wydźwięk symboliczny i odnoszą się do liczby miesięcy, przez które nienarodzone dziecko powinno być chronione od wszelkich zagrożeń zewnętrznych. Między innymi od toksycznego działania alkoholu, który ze wszystkich używek czyni największe szkody w jego organizmie.

Startując z kampanią #DzieciNieChcąFAS przed Światowym Dniem FAS chcemy wykorzystać również datę 9 września, aby uzmysłowić, zwłaszcza kobietom, dysfunkcje, jakie powoduje ten zespół chorób – uzmysławia Agnieszka Palka z Fundacji EY. – FAS jest chorobą nieuleczalną i nieodwracalną. Poprzez właściwą rehabilitację można jedynie minimalizować jego skutki. Jednak dziecko z FAS, przy wsparciu kochających rodziców, otoczone właściwą opieką medyczną i psychologiczną może wyrosnąć na spełnionego dorosłego człowieka – mówi. – Kluczowa jest prewencja i walka z mitami nt. picia alkoholu przez kobiety w ciąży. Kampania rozprawia się bowiem z fałszywymi opiniami prezentując fakty. To ważne, ponieważ w Polsce często lekarze czy psycholodzy nie mają pełnej wiedzy o FAS – dodaje Agnieszka Palka.

Fakty i mity na temat FAS

  1. Nie ma bezpiecznej określonej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju jej nienarodzonego dziecka.
  2. Nie u wszystkich dzieci wystąpią zaburzenia poalkoholowe, gdyż decydują o tym indywidualne uwarunkowania – np. genetyczne, modyfikujące przemiany metaboliczne alkoholu w organizmie, stan zdrowia kobiety w momencie wypicia alkoholu, waga ciała, dieta itp. Należy jednak pamiętać, że każda dawka alkoholu w ciąży jest potencjalnie szkodliwa dla dziecka.
  3. Łożysko nie stanowi bariery dla alkoholu. Po wypiciu alkoholu przez matkę stężenie alkoholu we krwi matki i dziecka jest takie same. O ile wątroba matki potrafi usunąć małe dawki alkoholu  z organizmu, o tyle u dziecka te procesy dopiero się kształtują i nie funkcjonują jeszcze poprawnie. Dlatego też stężenie alkoholu we krwi dziecka utrzymuje się dłużej niż u matki.
  4. Już po ok. 40 minutach płód ma takie samo upojenie alkoholowe jak matka. Z organizmu nienarodzonego dziecka jest on wydalany wolniej niż z organizmu matki, ze względu na niewykształcone procesy detoksykacyjne u dziecka.
  5. Na każdym etapie ciąży kobieta powinna zachować abstynencję. Alkohol wypity przez kobietę będącą na początku ciąży, może doprowadzić do szczególnie ciężkich uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego oraz narządów wewnętrznych dziecka.
  6. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, który mogłaby wypić kobieta w ciąży. Alkohol wypity w trzecim trymestrze ciąży może znacząco spowolnić rozwój dziecka lub spowodować przedwczesne skurcze porodowe.
  7. Uszkodzeń w wyniku FAS nie można wyleczyć lub w prosty sposób „naprawić”. Możemy jedynie operacyjnie usunąć lub zmniejszyć niektóre wady narządów. Mózgu uszkodzonego przez alkohol nie da się wyleczyć za pomocą interwencji chirurgicznej czy podania tabletek. Wczesna diagnoza daje nadzieję na Nadzieją jest usprawnianie działania mózgu dziecka oraz naukę funkcjonowania i radzenia sobie z problemami.
  8. Matka karmiąca piersią i pijąca alkohol przyczynia się do zwolnienie tempa rozwoju dziecka. Spożyty alkohol powoduje u dziecka stan upojenia alkoholowego oraz hipoglikemii. Może to spowodować u niego zaburzenia snu, łaknienia, uwagi, niesłabnące poczucie lęku i zagrożenia.
  9. Tylko alkohol jako jedyny z pośród używek jest toksyną, która ma wpływ na modulowanie genów u dziecka w łonie matki. Alkohol powoduje więcej szkód w rozwijającym się płodzie niż inne substancje łącznie z marihuaną, heroiną i kokainą. (Institute of Medicine, 1996)

Więcej informacji na temat kampanii #DzieciNieChcąFAS na stronie internetowej: http://dzieciniechcafas.pl/

Patronem kampanii jest Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Comments

comments

240
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...