Ceny nowych książek będą takie same w każdej księgarni

Redakcja PR - 13.03.2017
288

Cena nowej książki przez rok od premiery w księgarniach będzie mogła być obniżona maksymalnie o 5 proc.

Takie założenia zostały zawarte w projekcie ustawy Polskiej Izby Książki – podaje „Rzeczpospolita”. Po tym czasie cena będzie mogła być dowolnie zmieniana. Jednolita cena książki ma uchronić małe księgarnie od wykorzystywania przewagi konkurencyjnej przez duże sieci. Izba Wydawców Prasy ostrzega, że uderzy to w prenumeratorów i wydawców.

Projekt ustawy o jednolitej cenie książki, autorstwa Polskiej Izby Książki, przejęty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nakłada na wydawców i importerów książek obowiązek ustalenia, na okres 12 miesięcy, jednolitej ceny danej książki przed wprowadzeniem jej do obrotu. Jak podaje „Rzeczpospolita” będzie ona obowiązywała wszystkich tzw. sprzedawców końcowych – księgarzy, księgarnie sieciowe, sklepy wielobranżowe, kioski. Cena będzie obejmowała również dodatki sprzedawane razem z książką.

W projekcie ustawy PIK uregulowano rabaty dla instytucji kultury, placówek oświatowych, uczelni, instytutów badawczych i instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk, które mogą wynosić do 20 proc. Dodatkowo osoba dokonująca zakupu na targach książki będzie mogła skorzystać z maksymalnie 15 proc. upustu od podanej ceny jednolitej.

Regulacje ustawy obejmą również podręczniki. Końcowa cena będzie mogła zawierać 15 proc. rabatu, gdy zostaną zakupione przez stowarzyszenie rodziców uczniów danej szkoły.

Prezes PIK sądzi, że ustawa o jednolitej cenie książki może zahamować upadek księgarń w Polsce, a także zapewni dużo książek niszowych, dla wielu grup ludności. Za naruszenie przepisów ustawy zostały przewidziane grzywny.

Rzeczpospolita” podaje, że projekt zakłada, iż zapisy ustawy nie będą stosowane w przypadku sprzedaży książek w ramach ponadgranicznego handlu elektronicznego. Ustawa znajdzie jednak zastosowanie, gdy zamówiona przez internet książka będzie odbierana przez nabywcę we wskazanym przez sprzedawcę końcowego stacjonarnym punkcie odbioru na terenie Polski lub też, gdy wysyłka do nabywcy będzie następowała z terytorium Polski. Obowiązek sprzedaży książki po już ustalonej jednolitej cenie nie dotyczy sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju za granicę

W projekcie ustawy przewidziano 6-miesięczny termin vacatio legis. Regulacją nie zostaną objęte książki wprowadzone na rynek przed wejściem w życie ustawy.

Źródło: „Rzeczpospolita

Comments

comments

288
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...