Jak działa rosyjska propaganda o Ukrainie cz. 2

Redakcja PR - 23.01.2017
179

Narracje i tematy narzucane przez Rosję przeciw Ukrainie podczas okresu syryjskiego ( 30.09 -14.03) i później

Artykuł został przygotowany przez Centrum Eksperckie NATO ds. Komunikacji Strategicznej.

Część pierwsza artykułu: Jak działa rosyjska propaganda o Ukrainie 

Narracje i tematy narzucane przez Rosję przeciw Ukrainie podczas okresu syryjskiego (30.09 -14.03) i później.

Dezinformacja wymierzona w pogorszenie relacji między Ukrainą i państwami UE. Podstawą jest roztrząsanie konfliktów granicznych i historycznych kontrowersji. Większość takich „newsów” opiera się na poprzekręcanych danych historycznych.

Ta narracja jest wyjątkowa wśród działań dezinformacyjnych Federacji Rosyjskiej i zostanie dogłębnie przeanalizowana w trzecim rozdziale, ponieważ jest używana zarówno na Ukrainie, jak i w państwach Unii Europejskiej. Warto zauważyć, że na Ukrainie ta narracja nie jest używana do straszenia ludzi innymi państwami ani dawnymi sojusznikami, ale – przypuszczalnie – do stworzenia logicznego połączenia pomiędzy zachowaniem Rosji wobec niepodległej Ukrainy i sposobem, w jaki postępują państwa zachodnie. Dla przeciętnie wykształconego, aktywnego politycznie Ukraińca europejski model rozwoju wydaje się bardziej odpowiedni niż wzmacnianie związków z państwami byłego ZSRR, szczególnie z Rosją. Ta propaganda ma zburzyć reputację UE jako demokratycznej instytucji respektującej niepodległość oraz integralność terytorialną innych państw.

Diagram 1

Powtarzanie i dodawanie szczegółów do poprzednich wątków o nielegalnych, bulwersujących, pełnych przemocy i agresywnych działaniach wojsk ukraińskich Donbasie.

Tego typu doniesienia powtarzają się od początku konfliktu w Donbasie. Ten sam wątek, informacje skrojone pod jeden schemat powtarzane są nieustannie, by utrzymać i uprawomocnić obraz nielegalnych i agresywnych działań Ukraińców w regionie. W tym samym czasie trzeba zauważyć, że wraz z uruchomieniem nowych narracji (kwestionowanie granic w Europie, łączenie ISIS z władzami Ukrainy), użycie informacji z Donbasu stopniowo zmalało. Można to także połączyć ze spadkiem aktywności na wszystkich polach podczas kampanii syryjskiej.

Wspomniane tematy są podawane przez  rosyjskie i kontrolowane przez Rosjan ukraińskie media na poziomie wystarczającym, by utrzymywać ich żywotność i zwiększyć oddziaływanie, gdy tylko przyjdzie taka potrzeba.

Diagram 2

Narracje sugerujące niejasne powiązania Ukrainy z wojną w Syrii, a zwłaszcza kontakty z DAESH

Tych opowieści używa się przede wszystkim w rosyjskich mediach, ponieważ umożliwiają połączenie Ukrainy z terroryzmem i „całym złem tego świata” w nowej, świeżej, ale powszechnie znanej i rozumianej oprawie. DAESH stanowi swego rodzaju „klej” polityczny, spajający Ukrainę z innymi państwami uważanymi za wrogie wobec Federacji Rosyjskiej – Turcją i Stanami Zjednoczonymi. Jako że nie ma dowodów na fizyczny uszczerbek na czyimś zdrowiu, nie mówiąc o życiu, pierwszy, podstawowy poziom nie został użyty. Jednocześnie stworzono ideologiczne podłoże, na którym może zestawić potencjalne okrucieństwa i ich ofiary w Donbasie z DAESH (wspieranym przez „faszystowski” rząd Ukrainy).

Diagram 3

Powtarzanie poprzednich, szeroko rozpowszechnionych narracji o nielegalnym Majdanie i faszystowskim rządzie na Ukrainie.

Mocno wyolbrzymiane fakty oraz zmyślone dowody “antyrosyjskich” działań i wydarzeń na Ukrainie, zaprzeczanie, że Ukraina jest niepodległym państwem rządzonym przez legalną, legitymizowaną władzę to narracja, która w swej istocie nie zmieniło się od Rewolucji na Ukrainie w 2013 roku. Jest nieustannie rozwijana i powtarzana poprzez dodawanie nowych wątków, jak łączenie Ukrainy z Turcją i DAESH.

Diagram 4

Zobacz inne teksty na ten temat: 

Wojna informacyjna Rosji w XXI wieku

Media – nowy wymiar wojny

Wojna hybrydowa. Rola social mediów w „strategiach hybrydowych”

Comments

comments

179
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...