Działy influencer marketingu w agencjach PR to naturalny krok rozwoju branży

Redakcja PR - 02.03.2017
160

Agencje PR coraz częściej tworzą osobne działy zajmujące się współpracą z influencerami

Marki otwierają się na kampanie z influencerami. Taka współpraca to już nie tylko dodatek, ale integralna część działań marketingowych. Na rynku powstają wyspecjalizowane firmy zajmujące się kampaniami z influencerami. Agencje PR widzą ten trend i decydują się na tworzenie własnych działów influencer marketingu. 

Influencer marketing to już nie nowinka

Tak jak kilka lat temu w agencjach public relations zaczęto wydzielać komórki zajmujące się komunikacją w social mediach, tak w tym roku możemy dostrzec pierwsze, pojedyncze działy zajmujące się współpracą z influencerami. Jedną z pierwszych takich agencji jest PR Calling.

Kiedy prawie trzy lata temu zakładałam agencję PR Calling, influencer marketing był tylko ułamkiem aktywności, które oferowaliśmy naszym Klientom. Rok 2016 był jednak pod tym względem przełomowy, a współpraca z internetowymi twórcami na stałe wpisała się w miejsce najważniejszych działań, które realizujemy w agencji. Utworzenie stanowiska influencer marketing manager było zatem naturalnym kierunkiem rozwoju PR Calling – mówi prezes agencji Katarzyna Dworzyńska.

Z badań Komu Komunikacja, poświęconych wzajemnemu postrzeganiu digital influencerów i PRowców wynika, że 37% PRowców współpracuje z influencerami od 3 do 5 lat, a 32% – od roku do dwóch lat. Raport pochodzi z 2016 roku, zatem można stwierdzić, że influencer marketing nie jest dla specjalistów od komunikacji  nowinką. Powstające działy influencer marketingu wykuwają się z już istniejących w agencjach struktur. Tak było w przypadku PR Calling – w agencji nowo utworzone stanowisko objęła Maja Sieńkowska, specjalistka ds. PR. Jak przyznaje Katarzyna Dworzyńska, nowo powstała komórka pozytywnie wpływa na pracę całego zespołu.

Maja Sieńkowska, która objęła funkcję influencer marketing managera, pracowała wcześniej w PR Calling (jako PR & communication specialist), zatem jeśli chodzi o zmiany w strukturze agencji, nastąpiło klasyczne przesunięcie kompetencji, nie musiałam zatrudniać nowej osoby na nowo tworzone stanowisko. Natomiast jasno określona rola Mai systematyzuje naszą pracę jako zespołu, wiemy dokładnie kto za co jest odpowiedzialny, a to szczególnie ważne w takich małych teamach jak nasz. I chociaż zmiana miała skutek niedawno, już teraz widzimy jej plusy.

Influencer marketing manager –  rola i kompetencje

O specyfice pracy na nowym stanowisku opowiada Maja Sieńkowska:

Bardzo często mój dzień pracy rozpoczynam zapoznaniem się z briefami od naszych klientów lub od tworzenia wraz z resztą zespołu koncepcji pod zapytania klientów. Wyszukujemy pasujących do kampanii twórców, nawiązujemy z nimi relacje, konsultujemy nasze pomysły, potwierdzamy, czy na pewno pasują do charakteru bloga czy kanału i przedstawiamy je na spotkaniach z klientem. Zajmuję się tez koordynacją działań akcji, które już są realizowane. Zatwierdzam przygotowane przez twórców materiały i przedstawiam wyniki dotychczasowych działań klientowi.

Dodatkowo muszę być na bieżąco z wartymi uwagi kampaniami przygotowanymi przez inne agencje. Utrzymywać relacje z blogerami i youtuberami, śledzić nowe osoby, które zaczynają mieć znaczenie w swoich społecznościach.

Jakie kompetencje musi mieć osoba zajmująca się współpracą z influencerami? Maja Sieńkowska z PR Calling przyznaje, że liczy się przede wszystkim znakomita znajomość rynku i specyfiki środowiska:

Osoba zajmująca się influencer marketingiem powinna przede wszystkim wykazywać się doskonałym wyczuciem specyfiki blogów i kanałów oraz znajomością społeczności influencerów. Powinna wiedzieć, jacy odbiorcy stoją za danym twórcą. Dodatkowo konieczna jest też umiejętność łączenia interesów influencerów i marek, by każda ze stron czuła, że współpraca ma partnerski charakter. Niezbędną cechą jest kreatywność i świeży umysł, które pozwalają do każdej kolejnej kampanii podchodzić indywidualnie. Wydaje mi się, że dużą zaletą jest też docenianie pracy twórców i zainteresowanie blogami czy kanałami na You Tube.

Efektywna współpraca z influencerami i liderami opinii będzie kluczowym składnikiem sukcesu coraz większej liczbę kampanii. Pamiętajmy, że konsumenci masowo porzucają inne media na rzecz internetu, są też coraz bardziej sceptyczni wobec reklam jako takich – tylko co ósmy Polak ma lubi reklamy (według badań CBOS).

Skuteczne działania marketingowe będą wymuszały na twórcach kampanii nowe podejście – nastawione na zaspokajanie potrzeb użytkowników. Jak pokazują badania, konsumenci będą wymagać od marek nie tylko korzyści czysto funkcjonalnych, ale również zaspokojenia innych potrzeb.

Tegoroczna edycja badania Meaningful Brands, przygotowana przez Havas Media, pokazuje że konsument oczekuje od marki korzyści emocjonalnych i społecznych – czyli marka ma uczyć nowych umiejętności, oszczędzać czas, rozwijać krajową gospodarkę itp. Klasycznym przekazem reklamowym brand tego nie osiągnie. Nadzieją są nowe kanały komunikacji – w tym influencerzy.

Zobacz:

https://publicrelations.pl/5-krokow-do-wspolpracy-z-influencerami/

Jak przygarnąć do siebie influencera, czyli Casey Neistat i lokalny browar

Maja Sieńkowska rozwinie dział Influencer marketingu w PR Calling!

 

Comments

comments

160
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...