Czy literacka Nagroda Nobla dla Boba Dylana wpłynie na wizerunek wyróżnienia? Opinie ekspertów z branży PR

Redakcja PR - 14.10.2016
287

Literacka Nagroda Nobla dla Boba Dylana wzbudza liczne dyskusje, także o marce wyróżnienia

W czwartek ogłoszono kolejnego laureata literackiej Nagrody Nobla. W tym roku wzbudziła ona wyjątkowo wiele kontrowersji, uhonorowano bowiem Boba Dylana, kojarzonego głównie z muzyką. Tegoroczny laureat literackiego Nobla jest także pisarzem i poetą, w przeszłości zdobył m.in Nagrodę Pulitzera.

Akademia Szwedzka swój werdykt uzasadniła następująco: „za stworzenie nowych wyrażeń poetyckich w wielkiej tradycji amerykańskiego pieśniarstwa”.

Czy najbardziej prestiżowa nagroda literacka na świecie straci na znaczeniu po tegorocznym werdykcie? Jak wyróżnienie Boba Dylana wpłynie na wizerunek Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, a także innych nagród literackich? Zapytaliśmy o opinię ekspertów z branży public relations.

Danuta Raczkiewicz-Chenczke, prezes Rc2 Raczkiewicz-Chenczke Consultans

Danuta Raczkiewicz-Chenczke

Danuta Raczkiewicz-Chenczke

Już od kilku lat nie było tak trafionej literackiej nagrody Nobla, jak ta przyznana wczoraj Bobowi Dylanowi vel Robert Zimmermann. Współczesny świat, szybki, pędzący, kreujący co chwile nowe instaxy, trendy czy gwiazdeczki musi się na chwilę zatrzymać, usłyszeć i zastanowić, kim jest Bob Dylan. To legenda niejednego pokolenia. Pieśniarz, bard, cantautore, pisarz i poeta… Nie bez przyczyny mówi się o głosie poety…
W homeryckiej tradycji i do tej, jak słyszałam w laudacji, nawiązał Komitet Noblowski. Genialane!
 
Świat usłyszał o poezji, że warto ją przekazywać i pokazywać nie w formie niszowych tomików, które czytelnicy odkładają na półkę po jednym czytaniu… Bob Dylan zabiera głos w sprawach podstawowych dla człowieczenstwa: miłości, strachu, niespełnieniu, pożądaniu, dążeniu…
 
Każda Nagroda Nobla, również ta literacka ma zawsze polityczną barwę i Komitet Noblowski świadowmie w tym roku nagrodził osobę z pokolenia, które skandowało Make Peace Not War… O tym Dylan śpiewa od ponad pięćdziesięciu lat… Komitet Noblowski zaśpiewał tym samym najważniejszy song… szczególnie w kontekście potencjalnego konfliktu i nowej zimnej wojny…
I jeszcze jeden bardzo osobisty powód tegorocznej nominacji –  od czternastu lat mieszkam z Dylanem rasy Jack Russell. Którego kocham nad życie…
Dylan

Dylan

Dorota Ciszek, expert sektorowy w On Board PR ECCO Networ

14699418_10210824256593381_1451264233_o

Magazyn „The Rolling Stone” w opublikowanym rankingu 100 najlepszych autorów tekstów wszechczasów, na pierwszym miejscu umieścił Boba Dylana. Jak widać mieli nosa, ale czy ktoś o tym wie? Pewnie wąskie grono osób zainteresowanych muzyką. Różnica pomiędzy tym rankingiem a Literacką Nagrodą Nobla jest taka, że magazyn muzyczny nie musi nic udowadniać środowisku literackiemu (i całemu światu) a Akademia Szwedzka jest poddawana prawie że torturom opinii publicznej i zainteresowanych środowisk. No bo jaką miarą zmierzyć talent „tylko” muzyka, tekściarza i starać się go porównać do „poważnych” poetów. To, że Bob Dylan dostał tak prestiżową nagrodę świadczy o jednym – Akademia Szwedzka utarła nosa napuszonym środowiskom literatów i wydawców, chociaż oczywiście wątpię że akurat było to jej celem. Ważniejsze jest to, że nie ugięła się przed opinią i ewentualną krytyką establiszmentu, który nie byłby w stanie spojrzeć dalej i szerzej poza swoje bezpieczne granice. Nie sądzę aby taki wybór mógł mieć negatywny wpływ na wizerunek Nagrody Nobla, raczej go odbrązawia.

Sebastian Hejnowski, CEO MSLGROUP

hejnowski

Uhonorowanie Boba Dylana, wbrew niezadowoleniu wielu literatów, pozytywnie wpłynie na wizerunek Nagrody Nobla. Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów większość ludzkości nie musiała sprawdzać w Wikipedii nazwiska zwycięzcy, ani też szukać jego dzieł w lokalnej księgarni, czy na Amazonie. Ta kontrowersyjna decyzja z pewnością przysłuży się popularyzacji Nagrody Nobla, która też musi stale walczyć o swoją pozycję w świadomości ciągle nowych pokoleń.

 

Jerzy Ciszewski, wydawca i redaktor naczelny publicrelations.pl

Jerzy Ciszewski

Nie będę brał się za bary z werdyktem wysokiego jury Literackiej Nagrody Nobla. Czy to dobrze, że Dylan dostał tę nagrodę czy też jest to zły wybór. W tym kontekście zaciekawił mnie nieco inny aspekt – wizerunku – całościowej Nagrody Nobla jako pewnej idei oraz wizerunku Literackiej Nagrody Nobla, która stawia sobie określone cel – czyli wybranie autorki lub autora, który w danym roku dostąpi zaszczytu odebrania jej.

Mam wrażenie, że ta kompletnie nieoczywista decyzja, aby to właśnie Bob Dylan czyli: muzyk, poeta i artysta w jednym dostał tę nagrodę jest wydarzeniem pozytywnym i w istocie świeżym. Oznacza to bowiem, że osoby odpowiedzialne za przyznanie Literackiej Nagrody Nobla patrzą na otaczający świat w sposób odpowiedzialny, nowoczesny i co najważniejsze pozbawiony kunktatorstwa. Bardzo łatwo było dać to wyróżnienie takim autorom jak: Amerykanin Philip Roth lub Japończyk Haruki Murakami lub syryjskiemu poecie Ali Ahmad Saidowi – co było by oczywiście po części decyzją polityczną, ale pewnie mało kto z rozsądnych ludzi by przeciwko niej protestował.
 
Zapytał mnie ktoś – a jakie znaczenie ma jaki wizerunek ma nagroda Nobla? Ma podstawowy: jedne nagrody odbiera się z wewnętrznym obrzydzeniem, otrzymanie innej to wielki, życiowy zaszczyt, osiągnięcie i sukces. Sądzę, że wybór Boba Dylana w dziedzinie literatury jest strzałem więcej niż w dziesiątkę.
Eliza Misiecka, prezes GENESIS PR
Kopia Eliza 3Uważam, że wizerunek Nagrody Nobla po przyznaniu nagrody w dziedzinie literatury dla Boba Dylana jest niezagrożony. Nawet przeciwnie. Świat pędzi do przodu, mamy nowoczesne kanały komunikacji, ludzie w dużej mierze stykają się ze sztuką czy literaturą w nowy, nie zawsze tradycyjny sposób – ktoś wyda tomik wierszy, ktoś je zaśpiewa, a inny opublikuje na Facebooku. Więc i nagroda powinna w pewnym sensie iść z duchem czasu. Styczność z poezją za pośrednictwem piosenek to nic dziwnego, najwyższy czas szukać nowych kanałów dla swojej twórczości. W końcu Bob Dylan został nagrodzony za wartość literacką swoich tekstów. Można by powiedzieć: dlaczego tak późno docenia się inne formy ekspresji dla twórczości?

Comments

comments

287
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...