Crowdfunding rośnie w siłę

Redakcja PR - 12.05.2017
278

41% Polaków wyraża zainteresowanie wspieraniem projektów crowdfundingowych

Aż 41% Polaków wyraża zainteresowanie wspieraniem projektów crowdfundingowych w przyszłości, mimo iż obecnie tylko co dziesiąty badany deklaruje rzeczywiste zaangażowanie w tego typu akcje wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia.

Crowdfunding to społeczna zbiórka pieniędzy na realizację projektów kulturalnych, społecznych czy biznesowych. Sponsorami takich akcji są członkowie społeczności, przyjaciele pomysłodawców, a także wszyscy zainteresowani chcący wesprzeć twórców projektów. Wysokość wpłat jest zależna od indywidualnych decyzji finansujących. Najczęściej w zbiórkach bierze udział bardzo dużo osób, które wpłacają małe kwoty.

Z deklaracji Polaków wynika, że odsetek osób, które będą przekazywać pieniądze na akcje crowdfundingowe może się zwiększyć nawet o 30 punktów procentowych. Obecnie 11% badanych deklaruje swój udział w podobnych przedsięwzięciach.

Najwyższe zainteresowanie projektami crowdfundingowymi wykazują osoby z najmłodszej grupy wiekowej. Najmniej przekonane do tego rodzaju działalności jest najstarsze pokolenie 57+. Wprawdzie deklarowane obecne zaangażowanie tej grupy nie odbiega od średniej dla wszystkich grup wiekowych, to jednak deklarowany wzrost zaangażowania w przyszłości w finansowanie społeczne jest ponad dwukrotnie niższy niż wśród osób najmłodszych.

Od kilku lat obserwujemy istotny rozwój portali crowdfundingowych. Polacy coraz częściej szukają tego typu wsparcia swoich przedsięwzięć i z drugiej strony – coraz chętniej angażują się własnymi środkami w realizację czyjegoś pomysłu. Z pewnością nieoceniona jest tutaj pomoc mediów społecznościowych, dzięki którym różnego rodzaju przedsięwzięcia można szybko i efektywnie nagłośnić wśród osób indywidualnych. Polski rynek finansowania społecznego w porównaniu z zachodnim jest jeszcze w początkowej fazie rozwoju. Popularność crowdfundingu polega na tym, że za niewielką sumę pieniędzy – zgodnie z danymi PolakPotrafi.pl średnia wpłata to 100 zł – można się poczuć współautorem sukcesu jakiegoś przedsięwzięcia i mieć poczucie, że dołożyło do niego tę przysłowiową cegiełkę. Projekty mogą być różne – od typowo społecznych, rozwiązujących jakiś problem po czysto rozrywkowe – np. wsparcie rozwoju ulubionej gry komputerowej. W projektach crowdfundingowych liczy się innowacja, każdy kto ma dobry pomysł i jest w stanie zainteresować nim resztę społeczności, może swoje marzenie przemienić w czynkomentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Informacja o badaniu

Badanie zrealizowane metodą CAWI (ankiety online na epanel.pl) na próbie N=500 respondentów (próba reprezentatywna dla populacji Polski pod względem demograficznym: wiek, płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania). Termin realizacji: 22- 27.12.2016 r.

Comments

comments

278
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...