Co każdy marketer powinien wiedzieć o programmatic?

Redakcja PR - 15.03.2017
58

Na reklamy programmatic w Polsce wydaje się już 25% budżetu reklamy online

Jakie są zalety spersonalizowanych reklam, nabywanych w czasie rzeczywistym, skierowanych do wyselekcjonowanej grupy odbiorców? Najważniejsza to skuteczność reklamy, która w modelu programmatic jest dwukrotnie wyższa od tradycyjnej emisji w Internecie. Jej zastosowanie pozwala w znaczący sposób zwiększyć współczynnik konwersji i efektywniej zarządzać budżetem reklamowym.

Tradycyjne kampanie bannerowe odchodzą do lamusa, ich skuteczność jest bardzo niska i wciąż radykalnie spada. Jedną z przyczyn jest stosowanie inwazyjnych reklam np. pop-up w celu utrzymania zadeklarowanego współczynnika klikalności CTR przez portale internetowe. Użytkownicy, aby bronić się przed wyskakującymi oknami oraz nachalnymi reklamami zaczęli więc stosować programy blokujące tego typu treści (AdBlock, uBlock). Weganina nie skłonimy do kliknięcia w reklamę mięsnych produktów, dlatego należy kierować reklamy i informacje do wyselekcjonowanych grup odbiorców.

Z pomocą przychodzi właśnie „programmatic buying”, który w zawrotnym tempie zyskuje na popularności. Dom mediowy MEC podaje, że Polsce wydaje się na reklamy programmatic już 400 mln zł, co stanowi 25 proc. budżetów przeznaczonych na reklamę w sieci (w 2015 r. 10 proc).

Programmatic często utożsamiany jest z RTB (real-time bidding), czyli zautomatyzowanym zakupem powierzchni reklamowej w czasie rzeczywistym w modelu aukcyjnym. Reklamodawcy oferują ile są w stanie wydać z każdą odsłonę reklamy – kto wskazał większą kwotę, ten kupuje. Należy pamiętać, że RTB to tylko część tej technologii.

Jak to działa? Big Data – nieodłączny element modelu programmatic

Aby algorytm mógł zadecydować jakie reklamy wyświetlić, musi dokonać analizy zbioru informacji o użytkowniku i wziąć pod lupę jego zachowania. Dlatego bardzo ważne jest posiadanie jak największej ilości aktualnych i obszernych danych o poszczególnych internautach.

Przykładowo, działanie big data na stronie Wirtualnej Polski polega na tym, że redaktorzy portalu wybierają pulę tekstów wyświetlających się na stronie. Kluczowym elementem jest to, iż zaawansowany system, analizując zachowania internautów, dobiera spersonalizowane treści dla poszczególnych użytkowników i w różnej kolejności wyświetla artykuły, które mogą ich zainteresować. Ma to doprowadzić do sytuacji, w której userzy będą klikać w większą liczbę publikacji i tym samym zobaczą więcej reklam. Przy okazji big data lepiej poznaje ich zachowania i preferencje.

Ważna przewaga konkurencyjna big data WP wynika ze skali działania i systemu kont e-mail portalu. Informacje o użytkownikach gromadzone są w postaci ciasteczek. Z raportu „Programmatic” wydanego przez interkatywnie.com wynika, że WP składuje ich obecnie około 200 mln, a mechanizmy analizy big data portalu przetwarzają w szczycie 7 GB na sekundę. Baza danych co miesiąc rośnie o 130 TB.

Interkatywnie.com informuje, że wp.pl nie ma spersonalizowanego każdego użytkownika, ale każdy z nich jest przyporządkowany do jednego z aż półtora tysiąca profili, do którego pasuje najlepiej. System cały czas się uczy (machine learning) i jeśli stwierdzi, że użytkownik zainteresowany pielęgnacją dziecka również interesuje się samochodami, może go przypisać do grupy potencjalnych nabywców aut rodzinnych.

Więcej o modelu programmatic można przeczytać w raporcie Interkatywnie.com -> RAPORT PROGRAMMATIC

Comments

comments

58
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...