Boże Narodzenie w staropolskim stylu w Akademii Smaku Sokołów

Informacja Prasowa - 05.12.2016
288

Akademia Smaku Sokołów zorganizowała kolejne warsztaty

Uczestnicy kolejnych warsztatów w Akademii Smaku Sokołów mieli okazję odbyć kulinarną „podróż w czasie”. Spotkanie poświęcone było bożonarodzeniowym potrawom, przygotowanym w staropolskim stylu. Gościem specjalnym był Maciej Nowicki – szef kuchni w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Sokołów

Krótką filmową relację z warsztatów można obejrzeć na stronie: youtube.com

Dwór Ziemiański w Suchożebrach – siedziba sokołowskiej Akademii Smaku – był idealną scenerią do spotkania poświęconego dawnym polskim tradycjom kulinarnym. Pochodzący z połowy XIX wieku dworek, pieczołowicie odrestaurowany staraniem firmy Sokołów, pozwolił poczuć atmosferę minionych epok. Wyjątkowa bożonarodzeniowa aranżacja wprowadziła gości warsztatów w świąteczny klimat.

Spotkanie prowadził Maciej Nowicki, który na co dzień zajmuje się rekonstrukcjami kulinarnymi i odwzorowywaniem przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich. Maciej Nowicki przekonywał uczestników warsztatów, jak błędne jest przekonanie o prostocie i monotonii kuchni staropolskiej. W dawnych recepturach kucharskich znaleźć można niezwykle wyrafinowane połączenia smaków. Potrawy przygotowywano na bazie wielu produktów, zróżnicowanych składników i przypraw, które rzadko są kojarzone z tradycyjną kuchnią polską – jak szafran, anyż czy bazylia. Uczestnicy warsztatów mogli przekonać się o tym naocznie, wertując wydania starych książek kucharskich – m.in. „Kuchnię polsko-francuską” Antoniego Teslara czy „Kuchnię z rodowodem” Grażyny Szelągowskiej.

Na organizowanych przez nas warsztatach staramy się prezentować nowe, ciekawe spojrzenie na tematy z zakresu kulinariów, ale też szeroko pojętej jakości życia – mówi Aleksandra Chalimoniuk, Dyrektor ds. PR i Komunikacji w Sokołów S.A.Święta to czas, kiedy zwalniamy tempo, mamy więcej czasu dla siebie i dla najbliższych. To doskonała okazja do celebrowania wspólnego posiłku, chwili oddechu w codziennym zabieganym życiu i odkrywania na nowo bogactwa smaków – także tych nieco zapomnianych, staropolskich.

Sokołów

Maciej Nowicki podkreślał, że polska Wigilia z tradycją dwunastu potraw jest unikatowa w skali światowej, zaś Boże Narodzenie było nie tylko świętem religijnym, ale też kulinarnym. W kuchniach w dawnej Polsce często sięgano po dziczyznę i ptactwo (przepiórki, bażanty, perliczki), a ponieważ Boże Narodzenie przypadało na okres, w którym żywnościowe zapasy nie były już tak obfite – bardzo popularne było wykorzystywanie tzw. „piątej ćwiartki”, czyli podrobów. Wiele potraw było unikalnych pod względem regionalnym i znanych tylko na bardzo niewielkim obszarze.

W części praktycznej gości wspierał również Dominik Moskalenko – szef kuchni Sokołów. Uczestnicy warsztatów przygotowali wyjątkowe potrawy. Wołowina z brukselką została podana z wędzoną słoniną oraz fjutem – czyli gęstym syropem z buraków, wpisanym na listę produktów tradycyjnych. W menu znalazł się także szablok – regionalne danie, pochodzące z Kujaw – zupa z fasolą i kapustą kwaśną, z pulpetami królewieckimi. Ogromne zainteresowanie wśród uczestników wzbudziło przygotowanie dania głównego – kaszanki owijanej w siatkę wieprzową, pieczonej i podanej na jarzębinie i bitce ziemniaczanej. Zwieńczeniem był deser w postaci kasztanów w maraschino na budyniu z kaszy, z jabłkowymi zefirkami.

Uczestnicy warsztatów w Akademii Smaku Sokołów mieli okazję przekonać się, że stare receptury można doskonale zaadaptować do współczesnych warunków, a przygotowane według nich potrawy uświetnią bożonarodzeniowe spotkania przy stole.

Comments

comments

288
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...