8 sposobów na pobudzenie kreatywności

Redakcja PR - 24.08.2016
8

Zwalczanie twórczej niemocy na 8 sposobów

„Bycie pisarzem to osobliwy rodzaj pracy: zawsze jesteś Ty kontra pusta kartka papieru (ewentualnie ekran komputera) i często ta pusta kartka papieru wygrywa.” – Neil Gaiman

Wszyscy tego kiedyś doświadczyliśmy. Niemożność dobrania właściwych słów, beznamiętne wpatrywanie się w ekran i wzrastająca frustracja. Co może się stać, gdy wygra pusty ekran? Można wówczas zająć się innymi zadaniami, ale przecież tamto i tak samo się nie napisze. Być może uda się osiągnąć sukces, jeżeli usiądziemy do pisania po krótkiej przerwie? Przekonajmy się. Poniżej znajduje się osiem porad, które przydadzą się w takiej sytuacji.

  1. Przygotuj szkic.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, przygotuj szkic projektu, który pomoże Ci w uporządkowaniu materiałów. Szkic będzie punktem wyjścia dla Twojej pracy. Wystarczy, jeśli wypunktujesz w nim najważniejsze rzeczy związane z tematem.

  1. Zagraj w grę opartą na słowach.

Spróbuj rozwiązać krzyżówkę albo zagrać w Scrabble. Taka zabawa pobudzi Twoją kreatywność.

  1. Porozmawiaj z kimś o swoim tekście.

Wybierz kogoś, kto kompletnie nie zna się na tym temacie i opowiedz mu, o czym piszesz. Sam proces mówienia o swoim tekście drugiej osobie pomoże Ci uporządkować i podsumować wszystkie zebrane dotychczas informacje.

  1. Przedstaw swój tekst w formie graficznej.

Jeśli masz problem z doborem właściwych słów do tekstu, spróbuj zwizualizować sobie problem. Narysuj na kartce to, co przychodzi Ci do głowy w związku z tematem lub poszukaj zdjęć, które mogłyby go zobrazować. Następnie spróbuj stworzyć z tego coś na kształt mapy myśli.

  1. Znajdź słowa kluczowe i synonimy.

Skorzystaj ze słownika i przygotuj listę słów i wyrażeń związanych z Twoim tematem. Możesz użyć również różnego rodzaju wyszukiwarek internetowych, które pomogą Ci spojrzeć szerzej na dane zagadnienie.

  1. Przeczytaj jeden rozdział z ulubionej książki.

Za każdym razem kiedy borykasz się z napisaniem tekstu, sięgnij po jakąś książkę, którą lubisz. Ponowne przeczytanie tych słów i wrócenie myślami do danej historii dostarczą inspiracji do napisania każdego tekstu.

  1. Zapytaj o radę innego pisarza.

Znajdź kolegę z pracy, którego teksty uważasz za dobre i poproś go o radę. Kontakt z inną osobą, która na co dzień również zajmuje się pisaniem, to świetny pomysł. Dzięki takiej rozmowie masz szansę otrzymać solidny feedback i spojrzeć na swój tekst z nowej perspektywy. Możesz również poprosić o opinię ekspertów np. za pośrednictwem serwisów Wattpad, LinkedIn czy Twitter.

  1. Zobacz wideo na dany temat.

Obejrzenie filmu powiązanego z Twoim zagadnieniem pomoże Ci w zwizualizowaniu problemu. Materiały wideo są często krótkie i skondensowane. Może dzięki nim uda Ci się dostrzec inne istotne cechy tematu, który chcesz poruszyć i stanie się to dla Ciebie inspiracją do twórczej pracy.

Tekst jest autorstwa Laury Hale Brockway i pochodzi z serwisu PRDaily.com: http://www.prdaily.com/Main/Articles/21278.aspx

Tłumaczenie: Paulina Krukowska

Comments

comments

8
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...