Niemal 100 tysięcy kartek wysłanych do Powstańców Warszawskich 

Informacja Prasowa - 10.11.2016
212

Relacja z gali finału akcji BohaterON

26 milionów Polaków, którzy dowiedzieli się więcej o bohaterach Powstania Warszawskiego oraz niemal 100 tysięcy osób, które wysłało do nich symboliczne pocztówki – to efekty I edycji ogólnopolskiej akcji BohaterON – włącz historię! Jej wyniki zaprezentowano w trakcie gali finałowej 8 listopada w Muzycznym Studiu Polskiego Radia w Warszawie.

Kampania BohaterON – włącz historię! powstała, by każdy zainteresowany mógł podziękować ludziom walczącym o wolną Polskę oraz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach związanych z Powstaniem Warszawskim.

Informacja o naszym projekcie dotarła aż do 26 milionów Polaków w kraju i za granicą. Cieszymy się z tak ogromnego zainteresowania akcją. Polacy wysłali do Powstańców Warszawskich 97 359 kartek, aż 10 633 z nich zostało wykonanych ręcznie przez dzieci i dorosłych. Bardzo dużo pocztówek i listów było spersonalizowanych, co oznacza, że ich nadawcy poznali sylwetki osób biorących udział w Powstaniu i to właśnie do nich chcieli skierować słowa podziękowania. Główny cel kampanii – pielęgnowanie pamięci o bohaterach walk o stolicę – został osiągnięty – mówi Agnieszka Łesiuk, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego projektu BohaterON.

Kartkę do Powstańca Warszawskiego mógł wysłać każdy. Przez cały czas trwania akcji – od 3 sierpnia do 2 października – bezpłatne pocztówki były dostępne w placówkach Poczty Polskiej, punktach Lotto, pociągach Pendolino, wybranych samochodach Uber, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz u wolontariuszy podczas koncertów Lata z Radiem. Kartki można było również wysłać przez Internet (Platforma Envelo).

Wielu Powstańców, oprócz kartek, otrzyma również wzruszające listy, których nadesłano aż 2330. Okazało się, że kilka słów to dla Polaków za mało, by wyrazić swoje uznanie za patriotyczną postawę i odwagę uczestników walk o stolicę. Otrzymaliśmy również wiele maili i telefonów od ludzi, którzy chcieliby jeszcze bardziej zaangażować się w podtrzymywanie pamięci historycznej oraz wesprzeć Powstańców. Serdecznie dziękujemy za wszystkie przychylne słowa. Stanowią dla nas dodatkową motywację podczas planowania kolejnej edycji akcji – mówi Agnieszka Łesiuk.

Projekt BohaterON nie tylko umożliwiał podziękowanie Powstańcom Warszawskim za patriotyczną postawę, ale również miał na celu poszerzanie wiedzy historycznej. Na stronie internetowej www.bohateron.pl zostały przedstawione sylwetki wybranych uczestników walk o stolicę. Dodatkowo w szkołach ponadpodstawowych w całej Polsce przeprowadzono cykl warsztatów edukacyjnych, w których wzięło udział 1014 uczniów. Młodzież obejrzała premierowy odcinek o Powstaniu Warszawskim przygotowany przez zespół videoblogerów znanych pod nazwą „Historia bez cenzury”, miała również okazję zagrać w opracowaną na tę okazję grę „Cenzura”. Kluczowym elementem każdego spotkania było wypisanie kartek do Powstańców.

Co Polacy piszą do Powstańców?

I edycja kampanii BohaterON zyskała wsparcie wielu osób, w tym bohaterów popularnego serialu „Czas honoru”: Magdaleny Różczki, Agnieszki Więdłochy, Antoniego Pawlickiego, Jakuba Wesołowskiego i Macieja Zakościelnego. Gwiazdy wzięły udział w spotach – telewizyjnym i radiowym, które podczas trwania projektu były emitowane na antenach Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Znani aktorzy, dziennikarze, muzycy i sportowcy bardzo chętnie wspierali akcję również w mediach społecznościowych. Do wysłania symbolicznych kartek do Powstańców zachęcali m.in. Adam Małysz, Maciej Musiał, Martyna Wojciechowska, Łukasz Zagrobelny i Adam Andrzej Ostrowski.

Rusza ogólnopolski cykl warsztatów w ramach akcji BohaterON – włącz historię

Finał I edycji projektu odbył się 8 listopada w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Podczas uroczystości, w której wzięło udział wielu znamienitych gości – Powstańcy Warszawscy, przedstawiciele Komitetu Honorowego projektu, partnerzy, przedstawiciele polskiego rządu, dyplomacji, Wojska Polskiego, policji, reprezentanci wybitnych polskich spółek oraz mediów – zaprezentowano efekty kampanii. List do uczestników gali w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odczytał szef gabinetu prezydenta, minister Adam Kwiatkowski. Głos zabrali również reprezentanci partnerów akcji, m.in. Prezes Zarządu Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk-Żyła oraz Członek Zarządu Telewizji Polskiej Maciej Stanecki.

Część oficjalną uroczystości uświetnił koncert Andrzeja Smolika, Natalii Grosiak oraz rapera Miłosza „Miuosha” Boryckiego, którzy wykonali utwory z płyty „Historie”.

Głównym punktem wieczoru było symboliczne przekazanie na ręce obecnych na uroczystości Powstańców Warszawskich oraz dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego kartek wykonanych przez dzieci ze szkół przyszpitalnych oraz wysyłanych do bohaterów walk o stolicę przez Polaków z całego kraju i zagranicy. Już niebawem wszystkie pocztówki i listy za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego trafią do adresatów.

I edycja kampanii BohaterON odbywała się pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Edukacji Narodowej, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Akcja była organizowana we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, Telewizją Polską, Polskim Radiem, Pocztą Polską, Totalizatorem Sportowym, PKP Intercity, Polską Grupą Zbrojeniową, Fundacją PZU, firmą Trefl oraz Centralą Farmaceutyczną CEFARM.

Galę finałową projektu BohaterON – włącz historię! swoją obecnością uświetnili m.in:

Adam Kwiatkowski – Sekretarz Stanu – Szef Gabinetu Prezydenta RP,

Maciej Kopeć – Podsekretarz Stanu MEN, Ministerstwo Edukacji Narodowej,

Michał Wypij – Doradca Wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Gowina, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,

Jan Ołdakowski – Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego,

Barbara Stanisławczyk-Żyła – Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A.,

Jerzy Kłosiński – Członek Zarządu Polskiego Radia S.A.,

Maciej Stanecki – Członek Zarządu Telewizji Polskiej S.A.,

Dariusz Lasocki – Przewodniczący Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A.,

Wiesław Włodek – Wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej S.A.

Maciej Dzierżek – Dyrektor marketingu , Poczta Polska Usługi Cyfrowe Sp. z o.o.,

Aida Bella – rzecznik prasowy Totalizatora Sportowego S.A.,

Marek Chraniuk – Prezes Zarządu PKP Intercity S.A.,

Dorota Macieja – Wiceprzewodnicząca Rady Fundacji PZU,

Kacper Winiarczyk – Dyrektor Generalny UBER POLSKA,

Andrej Motyl – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny, Ambasada Szwajcarii w Warszawie,

Emil Yalnazov – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny, Ambasada Republiki Bułgarii.

Szersze informacje o kampanii są dostępne na stronie: www.bohateron.pl

 

Comments

comments

212
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...